Rešavanje konflikata
Zasnovano na Teoriji upravljanja konfliktima (Rahim)
Odlikuje briga i za sebe i za druge. Podrazumeva razmenu između strana koja se temelji na međusobnom poštovanju, razmeni informacija, otvorenosti, istraživanju razlika i opcija u cilju pronalaska konstruktivnog rešenja koja prevazilazi ograničenost naše lične percepcije problema.
Odlikuje briga za sebe, ali ne i za druge. Ovakva osoba se zalaže za sebe i svoja prava i često ignoriše potrebe ili očekivanja drugih. Uvek smatra da je ona u pravu i brani svoju poziciju i viđenje.
Nizak nivo brige kako za sebe, tako i za druge. Ona ne uspeva da zadovolji ni svoje ni tuđe potrebe. Ona odlaže rešavanje problema za neka “bolja vremena” i povlači se iz svih potencijalni ugrožavajućih situacija. Pravi se da konflikt ili problem ni ne postoji i svakako neće javno govoriti o tome.
Odlikuje briga za druge, ali ne i za sebe. Osoba ovog stila zapostavlja i žrtvuje svoje potrebe da bi zadvoljila druge i bila prihvaćena. Nije sklona konfrontaciji jer deluje sa ciljem da umanji razlike i zadovolji drugu stranu. Poslušna je i sklona nesebičnom služenju i davanju. Čak i na hostilnost reaguje ljubaznošću
Odlikuje umerena briga i za sebe i za druge. Kompromis podarazumeva da se svaka strana odrekne nečega. Kompromis je između pasivnog i agresivnog stila – osoba će se odreći svojih potreba u nekoj meri, isto kao i druga strana. Naći će se neko među rešenje koje je umereno zadovoljavajuće i donekle prihvatljivo i neće istraživati alternativne opcije i inovativna rešenja karakteristična za asertivni stil.
Iako na prvi pogled deluje da je samo asertivni stil adaptivan, istina je da su, u zavisnosti od situacije, svi opisani stilovi u različitoj meri adaptivni. Nekada je nerazumno trošiti resurse na asertivni stil ukoliko je efekat razrešenja konflikta neznatan ili nebitan.